SEBRING Champion 2YO Colt in Australia in 2007-08. 5 wins at 2, A$2,537,060, STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Sires Produce S., Gr.1, Breeders' P., L, Canonbury S., L, STC Darley Guineas Day 2YO H., 2d AJC Champagne S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2009. Third on Aust. Sires List in 2014-15. Sire of 760 progeny to race, 507 winners (66.0%), earnings of over $75 million, 54 stakes winners, 52 stakes placegetters, inc.




DISSIDENT (10c, Anabaa, Western Symphony). Horse of the Year, Champion Sprinter & Older Horse in Australia in 2014-15.7 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$2,021,200, ATC Randwick Guineas, Gr.1, All Aged S., Gr.1, VRC Makybe Diva S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, MRC Blue Diamond Preview (c&g), L, 2d ATC Golden Rose S., Gr.1, MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Run to the Rose H., Gr.3, Eskimo Prince S., L, Rosebud H., L, 3d MRC Futurity S., Gr.1, MVRC Australia S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, 4th MRC Caulfield Guineas, Gr.1.

CRITERION (10c, Bite the Bullet, Afleet). Equal Leading Older Male on the 2015 WTR (Ext.).7 wins-3 at 2-from 1100m to 2400m, £26,467, A$6,542,200, HK$4,500,000, ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Australian Derby, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield S., Gr.1, ATC Todman S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., L, ATC Lidoran Group 2YO P., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Caulfield S., Gr.1, ATC Stan Fox S., Gr.2, Hill S., Gr.2, 3d VRC Melbourne Cup, Gr.1, HKJC Audemars Piguet Queen Elizabeth II Cup, Gr.1, Longines Hong Kong Cup, Gr.1, ATC Ranvet S., Gr.1, Canterbury S., Gr.1, Warwick S., Gr.2, Canonbury S., L, 4th Victoria Derby, Gr.1, VRC CS Hayes S., Gr.3.

EGG TART (13f, King's Best, In the Purple). 7 wins from 1300m to 2200m, A$1,326,940, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, BRC Queensland Oaks, Gr.1, SCTC PJ O'Shea S., Gr.2, VRC Auckland Racing Club Trophy, ATC TAB Rewards H., TAB H., 2d BRC Doomben Cup, Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, 3d ATC George Main S., Gr.1, Hill S., Gr.2, Apollo S., Gr.2, Craven P., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC Chipping Norton S., Gr.1, Liverpool City Cup, Gr.3.

LUCKY BUBBLES (11g, Hussonet, Caerleon). 8 wins at 1200m, A$12,775, HK$30,483,550, HKJC Chairman's Sprint Prize, Gr.1, Premier Bowl H., Gr.2, Sprint Cup, L, Vengeance of Rain H., Chek Lap Kok H., Convergence of Love H., HKU Jockey Club Student Villages H., 2d HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, Chairman's Sprint Prize, Gr.1, Centenary Sprint Cup, Gr.2, BOCHK Wealth Management Jockey Club Sprint, Gr.2, Premier Bowl H., Gr.2, Heung Yee Kuk 90th Anniversary H., 18 Districts Cup, 3d HKJC Premier Cup, Gr.3, Flying Dancer H., 4th HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, Hong Kong Classic Mile, L.

AMPHITRITE (15f, Redoute's Choice, Noble Bijou). 5 wins from 1200m to 1600m in 2018-19, A$747,405, MRC Thousand Guineas, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, Vanity S., Gr.3, Rose of May H., 3d VRC Australian Guineas, Gr.1.

RINGERDINGDING (15c, Red Ransom, Danehill). 5 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m to 2018-19, A$532,145, MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, VRC Springtime H., L, ATC Casino Prince at Vinery 2YO H., 2d MVRC WM Waste Management P., 3d MRC Autumn S., Gr.2, MVRC Red Anchor S., Gr.3, 4th VRC Australian Guineas, Gr.1.

BRING ME THE MAID (11f, Belong to Me, Khairpour). 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, A$785,200, ATC Magic Night S., Gr.2, Silver Shadow S., Gr.2, VRC Sports H., L, 2d ATC Royal Sovereign S., Gr.2, 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Cape Grim Beef Steaks Series Final, Gr.3, MVRC St Albans S., L, 4th MRC Thousand Guineas, Gr.1, BRC BTC Cup, Gr.1.

SEDANZER (13f, Danzero, Marauding). 8 wins from 1400m to 2200m, A$817,246, BRC Brisbane Cup, Gr.2, Scone Cup, L, ATC Right2drive H., Chandon H., Boxing Day at Randwick H., Mercedes-Benz Newcastle H., 2d Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, GCTC Magic Millions Trophy, 3d BRC Premier's Cup, Gr.3, 4th ATC Emancipation S., Gr.2, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

SESAR (15c, Street Cry, Citidancer). 3 wins-1 at 2-at 1200m to 2018-19, A$418,900, ATC Roman Consul S., Gr.2, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, ATC Moet & Chandon Winter Dash H., 2d SCTC Brilliant Lighting 2YO H., 3d VRC Aurie's Star H., Gr.3, 4th BRC JJ Atkins S., Gr.1.

PRETTY IN PINK (15f, Nadeem, Lion Cavern). 3 wins-2 at 2-to 1200m to 2018-19, A$291,455, BRC Moreton Cup, Gr.2, Scone RC Woodlands S., L, 3d ATC Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2.

BELIEVE YOURSELF (11f, Encosta de Lago, Straight Strike). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$328,550, S$288,910, ATC Sweet Embrace S., Gr.2, Singapore TC Kranji A S., Benchmark 83 H., Class 3 H., 2d Ballarat TC City of Ballarat Tonks P., 3d Singapore TC Patron's Bowl, L, Stewards' Cup, L, Kranji A S., 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1, Singapore TC Three Rings Trophy, L, Singapore Guineas, L.

HATTORI HANZO - LET US WIN (H.K.) (12g, Marauding, Storm Bird). 4 wins from 1400m to 1600m to 2018-19, A$154,800, HK$1,875,325, ATC Phar Lap S., Gr.2, MVRC Ranvet H., HKJC Maria Galland H., 2d HKJC Cherry H., Wai Yip H., Nurturing Leaders H., 3d HKJC Pak Tam Chung H., Gladiolus H., Shenzhen H., Red Packet H.

CATCH A FIRE (12f, Encosta de Lago, Laranto). 3 wins at 1200m, 1400m, A$248,560, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, MVRC Dr Sheahan H., Shell Ocean Grove P., 3d VRC Emirates Melbourne Cup Tour Trophy, MRC Ladbrokes Mega Margin H., GCTC Marriott Surfers Paradise Magic Millions P., 4th SAJC HC Nitschke S., L.

GOLD STANDARD (14c, Greig, Gold Carat). 2 wins at 1250m, 1500m, A$230,250, ATC Stan Fox S., Gr.2, Tab.com.au P., 2d ATC Up & Coming H., Gr.3, Pluck at Vinery H., 4th ATC Golden Rose S., Gr.1.

SEABURGE (13g, Encosta de Lago, Laranto). 2 wins at 2, A$835,775, VRC Sires' Produce S., Gr.2, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Bendigo JC Golden Mile, L, MRC Cove Hotel 2YO H., 3d VRC March S., L, 4th VRC Aurie's Star H., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, HDF McNeil S., Gr.3, SAJC CS Hayes Memorial Cup, L.

SHE BRINGS JOY (13f, Hawk Wing, Zafonic). Winner at 2000m, ARC Royal S., Gr.2, 2d ARC DDB H.

ULMANN (11g, Danehill, Last Tycoon). 7 wins from 1200m to 1600m, A$621,850, MRC Moonga S., Gr.3, VRC Paris Lane H., L, Warrnambool RC Wangoom H., L, VRC Daniel Maher H., MRC LUCRF Super Supports Jockeys H., William Hill Chocolate Hangover H., 2d Sunshine Coast Guineas, Gr.3, VRC Sofitel H., L, BRC Wayne Wilson P., L, Sale TC Inglis 3YO Trophy, MRC Ladbrokes.com.au H., 3d MVRC Schweppes Crystal Mile, Gr.2, BRC Sprint H., Gr.3, Ipswich TC Eye Liner S., L, MRC Ken Sturt H., 4th VRC TCL TV S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, GCTC Gunsynd Classic, Gr.3, MRC Testa Rossa S., L.

VIOLATE (13g, Redoute's Choice, Snippets). 4 wins-1 at 2-from 1100m to 2000m to 2018-19, A$503,550, VRC Shaftesbury Avenue H., Gr.3, Sofitel H., L, MRC Hamilton Reid H., 2d VRC TAB Multiplier Autumn H., Gr.3, BRC Gunsynd Classic, Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, MRC Gothic S., L, MVRC LF Sign Group H., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, Geelong Cup, Gr.3, VRC Star of the Realm H., MRC Grand Hotel Frankston H., 4th BRC Queensland Derby, Gr.1, VRC Queen Elizabeth S., Gr.3, ATC Carbine Club S., Gr.3, BRC Rough Habit P., Gr.3.

THURLOW (12f, King's Chapel, Kashani). 2 wins at 2, A$205,550, MRC Chairman's S., Gr.3, Merson Cooper S., L, 2d VRC Ottawa S., Gr.3, SAJC Queen Adelaide S., L.

SUPIDO (11c, Brian's Time, Nureyev). 7 wins to 1200m, A$563,650, MRC Sir John Monash S., Gr.3, VRC Dalray H., AB/ATA Celebrates Women Trainers H., Phillip Schuler H., Michael Stewart H., MVRC PKF Tour of Victoria Sprint H., MRC The Cove Hotel P., 2d MRC Pancare Foundation P., 3d SAJC Goodwood H., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1.

SEMARI (14f, Zabeel, Kreisler). 6 wins from 1600m to 2050m to 2018-19, A$211,165, ATC Epona S., Gr.3, MVRC Ranvet Travis Harrison H., 3d ATC Chairman's H., Gr.2.

ART SERIES (14f, Don't Say Halo, Top Operator). 5 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$436,800, WATC Champion Fillies S., Gr.3, Inglis Insurance Brokers 2YO P., Tabtouch 2YO P., Rotary Club of Perth 2YO P., Amelia Park Lodge 2YO P., 2d WATC Burgess Queen S., L, 3d Western Australian Guineas, Gr.2, WATC Belgravia S., L, Young Membership 2YO P., Mumm Champagne 2YO P., Bunbury 3YO Classic, WATC Vinnies H.

TURBO MISS (12f, Stravinsky, Miswaki). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$202,175, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Polytrack H., 2d MVRC Fisher & Paykel H., City Jeep Cherokee H., 3d MRC Victoria H., Gr.3, John Moule H., MVRC Cube Finance H., SAJC Ubet Adelaide Cup Raceday H.

ACATOUR - GREAT HONOUR (H.K.) (13g, Cherokee Run, Lyphard). 4 wins-1 at 2-from 1250m to 1600m, A$249,605, ATC Carbine Club S., Gr.3, Teachers Health Fund H., Schweppes 2YO P., 3d MRC Gothic S., L, ATC RB Electrical 2YO P.

SHOKO (13f, St Covet, Lyphard). 3 wins at 1400m, 1600m in 2018-19, A$166,700, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Ladbrokes Info Hub H., 2d MRC Punters Living Legends H., Ladbrokes Multiverse H., 3d VRC John Meagher Hall of Fame H.

NETTOYER (13f, Dehere, End Sweep). 3 wins from 1600m to 2050m to 2018-19, A$377,750, ATC Aspiration H., Gr.3, MVRC Westin Melbourne H., ATC Heard Agency H., 2d ATC Japan Racing Association P., Gr.3, 3d ATC Epona S., Gr.3, Toy Show H., Gr.3, Aspiration H., Gr.3, Lord Mayor's Cup, L, Wilson Asset Management H., 4th ATC Guy Walter S., Gr.2.

SCRATCHY BOTTOM (10f, Danehill, Persian Bold). 3 wins from 1400m to 1900m, A$344,750, ATC Epona S., Gr.3, MRC Robert Hunter H., MVRC World Class Locally P., 2d South Australian Derby, Gr.1, 3d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC WH Stocks S., Gr.2, 4th ATC Chairman's H., Gr.2, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, VRC Vanity S., Gr.3.

MASTER ASH (15g, Anabaa, Rory's Jester). 2 wins-1 at 2-at 1250m, 1300m to 2018-19, A$139,060, ATC Up & Coming H., Gr.3, TAB 2YO H., 2d ATC Australian Turf Club 2YO H.

MISS ADMIRATION (14f, Street Cry, Covetous). 2 wins at 2000m, 2400m to 2018-19, A$318,645, ATC Colin Stephen H., Gr.3, 3d ATC Australian Oaks, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Legacy 2018 Badge Appeal H.

KISS A ROSE (10f, Redoute's Choice, Canny Lad). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$145,850, MRC Quezette S., Gr.3, Legatee Eric Baker 2YO P., 2d VRC Danehill S., Gr.2.

BROADBAND (14f, Redoute's Choice, Rory's Jester). Winner at 2, A$124,450, SAJC Breeders' S., Gr.3, 2d SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 3d SAJC Dequetteville S., L.

CLIFTON RED (11f, Encosta de Lago, Century). Winner at 2, A$130,000, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, 4th ATC Royal Randwick S., Gr.3.

His sire sons include Dissident, Longma, Criterion, etc.